National & Regional Beer Competitions

2022

SIBA North East Independent Beer Awards 2022

Gateshad Rugby Club

Friday 29th August 2022

         

Overall Champion of the Cask Competition

 

Sponsored by Charles Faram & Co Ltd

  Brewery Product ABV
Gold  Revolutions  Swoon – Chocolate Fudge Milk Stout 4.5
Silver  Twice Brewed Brew House  Consus 4.3
Bronze  Daleside Brewery  Monkey Wrench 5.3

Cask Session Dark Beer

 

 

  Brewery Product ABV
Gold  Twice Brewed Brew House  Consus 4.3
Gold  Pennine Brewing  Heartland 3.9
Silver  Hadrian Border Brewery  Secret Kingdom 4.3
Silver  Saltaire Brewery  No.5 4.2
Bronze  Rudgate Brewery  Ruby Mild 4.4
Bronze  Acorn Brewery  Old Moor Porter 4.4
Bronze  Cullercoats Brewery  Polly Donkin Oatmeal Stout 4.2

Cask British Dark Beer

 

 

  Brewery Product ABV
Gold  Revolutions  Clash – Porter 4.5
Silver  Ainsty Ales Brewery and Taproom  Ainsty Assassin 4.9
Silver  Firebrick Brewery Ltd  Cushy Butterfield 5.2
Silver  Metalhead Brewery  Dark Secret 4.5
Bronze  Acorn Brewery  Gorlovka Stout 6.0
Bronze  Allendale Brewery  Wolf 5.5
Bronze  First & Last Brewery  Eclipse 5.6

Cask British Bitter

 

Sponsored by Rankin Brothers & Sons

  Brewery Product ABV
Gold  Saltaire Brewery  Best 4.4
Silver  Ainsty Ales Brewery and Taproom  Bantam Best 4.2
Silver  Rudgate Brewery  Battleaxe Bitter 4.2
Bronze  Revolutions  Frank – Best Bitter 4
Bronze  Metalhead Brewery  Old Knacker 3.8
Bronze  Timothy Taylor’s  Landlord 4.3
Bronze  Ilkley Brewery Co Ltd  Joshua Jane 3.7
Bronze  Firebrick Brewery Ltd  Heatwave 4.2

Cask British Best Bitter

 

Sponsored by Charles Faram & Co Ltd

  Brewery Product ABV
Gold  Daleside Brewery  Monkey Wrench 5.3
Silver  Hadrian Border Brewery  Northumbrian Gold 4.5
Bronze  Bridgehouse Brewery  Holy Cow 5.6
Bronze  Chantry Brewery  Kaldo 5.5

 Cask Session Pale Ale

 

 

 

 

 

Sponsored by Rankin Brothers & Sons

 

  Brewery Product ABV
Gold  Pennine Brewing  Pacific 4.1
Gold  Ainsty Ales Brewery and Taproom  Flumoxed Farmer 4.0
Silver  First & Last Brewery  Mad Jack Ha’ 3.8
Silver  Acorn Brewery  Yorkshire Pride 3.7
Silver  Brew York  Calmer Chameleon 3.7
Silver  Daleside Brewery  Blonde 3.9
Silver  Three Brothers Brewing Company  Northern Pale 4.0
Silver  Rooster’s Brewing Co.  Yankee 4.3
Bronze  Maxim Brewery Citra 4.4
Bronze  Tyne Bank Brewery Ltd West Coast IPA 4.0
Bronze  Hadrian Border Brewery Northern Pale 4.1
Bronze  Saltaire Brewery DDH Citra 4.2
Bronze  Harrogate Brewing Company Wavey Marms 3.8
Bronze  Firebrick Brewery Ltd Stella Spark 4.4
Bronze  Revolutions Candidate – US Session Pale 3.9
Bronze  Alnwick Brewery Alnwick Gold 4.2

Cask Pale Ale

 

Sponsored by Rankin Brothers & Sons

  Brewery Product ABV
NO GOLD, SILVER OR BRONZE

Cask IPA

Sponsored by Charles Faram & Co Ltd   Brewery Product ABV
Gold  Brass Castle Brewery Sunshine 5.7
Bronze  Allendale Brewery Dirty Deeds 6.6

Cask Speciality Light Beer

 

Sponsored by Ekegplus

  Brewery Product ABV
Bronze  Rooster’s Brewing Co,  Roots. Rock. Reggae. 6.4

 

Cask Speciality Amber to Dark Beer

 

 

  Brewery Product ABV
Gold  Revolutions Swoon – Chocolate Fudge Milk Stout 4.5
Gold  Brass Castle Brewery Jack-In-Irons 10.0
Gold  Rudgate Brewery York Chocolate Stout 5.0
Silver  Three Brothers Brewing Company S’more Porter 4.8
Silver  First & Last Brewery Damson 4.8
Bronze  Old Mill Brewery La Bolsa Coffee Porter 4.5
Bronze  Bridgehouse Brewery Baltic Rum porter 6
Bronze  Acorn Brewery Chocco Porter 4.5
Bronze  Harrogate Brewing Company  Plum Porter 4.8

Cask Imperial & Strong Beer

 

 

  Brewery Product ABV
Gold  Yorkshire Heart  Hearten 7

 

Top